Абонирай се сега,за да
получаваш по имейл нашите
промоции!
Безплатна доставка над 60лв до 20кг до офис
Вижте всички статии

Великден – обичаи и символи у нас и по света

Великден – обичаи и символи у нас и по света

 

За християнския свят Великден е празник на духа, с който Христос победил мъките и човешкото падение и се възвисил към Бог, оставяйки ни вярата в ценности като милосърдие, истина, любов. Ето някои от най-популярните символа на празника Великден.

  1. Благодатният огън

Хиляди християни от цял свят участват всяка година в ритуала в църквата на Божи гроб в Йерусалим “Слизането на благодатния свещен огън” – най-голямото чудо в света след Възкресението Христово. Счита се, че благодатният огън има небесен произход и в първите минути след появата си не пари и не изгаря. С благодатния огън патриархът запалва снопчетата от по 33 свещи, които държи в ръцете си и ги изнася на поклонниците в храма. След това огънят се разнася във всички параклиси в голямата църква на Божи гроб и с него запалват изгасените кандила. От Йерусалим тръгва и към православните по цял свят.

  1. Шарените яйца

Яйцето е най-популярният светски символ на Великден по цял свят. Във всички култури яйцето символизира началото на новия живот. Яйцата са били боядисвани, декорирани и рисувани още от древно минало. След възникването на християнството яйцето започва да се възприема като символ на раждането на човека от природата. В православния свят яйцата се използват като специално Великденско поздравление. Хората се чукат с яйца и се поздравяват с фразата “Христос воскресе”.

  1. Козунаците

Козунакът е съвременен заместител на Великденския обреден хляб. Историята на козунаците започва преди повече от три столетия. Оттогава се създава традицията за празника да се омесват козунаци.

  1. Агнешкото месо

Агнето е изключително важен символ на Великден в Централна и Източна Европа. То представя Иисус и се свързва с неговата смърт, тъй като е принесено в жертва в деня на Възкресението. В много домове традицията повелява да се яде агнешко на първия ден след 40-дневния пост.

  1. Великденският заек

Великденският заек има своя произход от предхристиянската наука за плодородието. Зайците, по-точно дивите зайци, са символ на изобилието на пролетта. Според една легенда, Великденският заек е бил в началото голяма красива птица, принадлежаща на богинята Еостра (от нейното име идва названието на английски на католическия Великден – Easter). Един ден, тя превърнала своята любима птица в див заек. И тъй като Великденският заек е все още птица по душа, той продължава да прави гнезда и да ги пълни с яйца.

  1. Великденската лилия

Лилията е символ на чистотата заради снежно белия си цвят и деликатната си форма. Тя символизира невинността и блясъка на новия живот. Нарича се Великденска, защото цветовете цъфтят през ранната пролет, по Великден.

  1. Новите дрехи

Обличането на нови дрехи на Великден е традиция при повечето християни. Новите дрехи са символ на възраждането на новия живот през пролетта и на Възкресението.

  1. Кифлички със стафиди

Една от най-старите великденски традиции е печенето на кифлички с кръст отгоре. Древните египтяни, гърци и римляни бележели хлябовете си с религиозни знаци, в чест на техните богове. Съществуват редица поверия, свързани с тези традиционни кифлички – вярва се, че, ако се пазят от единия Великден до другия, те ще донесат късмет на къщата. Използвали са се и като талисман, предпазващ моряците от корабокрушения. Окачвали ги над комина в кухнята. Така било сигурно, че всеки хляб, опечен в пещта, ще бъде перфектен.

  1. Карнавалът

Великденският карнавал е католически символ на празника и води началото си от средновековна Европа. Ранните християни са носили бели роби в дните, отбелязващи Възкресението, като символ на новия си живот. Новопокръстените пък е трябвало да обличат нови дрехи след Кръщение, за да покажат, че започват нов живот в Христа. 

  1. Кошница с лакомства

По католическа традиция кошница, пълна с хляб, сирене, шунка и други храни за Великденския обяд са се оставяли по време на утринната Великденска меса в църквата, за да се осветят. Тази традиция се е развила до сувенирни кошници, пълни с шоколадови яйца, бонбони, играчки и фигурки на зайци.

Великден е празник на възкръсването за нов живот, на прераждането, обновлението, вярата, осъзнаването, даряването и споделянето.

Светли и щастливи празници!

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари